2018. november 14., szerda

Karácsonyfadísz szódabirkarbónából




Már nagyon sokan elkészítették ezt a szódabikarbónás karácsonyfa díszt. Tele van az internet vele, egy youtube videóból néztem az elkészítését.
Én most készítettem el második alkalommal. Mivel a karácsonyfán fehér-kék-ezüst díszek lesznek, gondoltam ez is jól fog mutatni.

Hozzávalók:
400 ml szódabikarbóna
200 ml kukoricakeményítő
250 ml víz

+ lehet bele csepegtetni illóolajat, szórni bele csillámport, és esetleg foszforeszkáló homokot (pigmentport).
díszítéshez: csipke, gyöngy
karácsonyi sütemény formák

Elkészítés:
Kis lángon sűrűre főzni, majd konyharuhába vagy alufóliába tenni. Hűtőbe rakni, amíg ki nem hűl. Szépen formázható. Ekkor teszem bele a csillámport, illóolajat, pigmentport. Kinyújtjuk 5mm vastagságúra és formákat szaggatunk. Nem kell sütni, sütőben szárítani. Magától szobahőmérsékleten megszárad, néha meg kell fordítani.


Vásároltam szilikonos hópehely mintás sablon, rányomtam a tésztára majd sütemény szaggatóval szaggattam. Szívószállal vagy ha kisebb akkor zsákvarró tűvel lyukasztottam, hogy majd fel lehessen akasztani a fára. Száradás után már csak esetleg ragasztópisztollyal tudunk akasztót tenni rá.










2018. november 13., kedd

Márton nap az óvodában

Az óvodában a Márton napot így ünnepeljük:

 A múlt héten ludas dalokat, verseket tanultunk és meséket olvasott óvónéni. Ezek mellett pl. a Ludas Matyit diavetítőről a dajka néni olvasta fel. :)

A nagycsoportosok libáknak öltöztek, a középső csoportosok fejdíszt készítettek, a kiscsoportnak kitűzője volt a legkisebbek pedig lúd formájú sütit készítettek egy cukrász bácsival.

Egy kis koncerttel kezdődött az egész program. Az óvoda egyik helyiségébe minden csoport elhelyezkedett. Sok ismert dalt játszott a zenekar, így az óvodások is együtt tudtak énekelni velük.

Énekeltünk, tapsoltunk, majd egy közös kis tánccal zártuk és a zenekar elköszönt tőlünk.

Nagycsoportosok jelmeze
Libám lábán sárga csizma,
gúnár-varga rámán varrta.
Abban megy a liba bálba.
Harminchárom liba várja.

Liba-bálban, vízi bálban,
csupa-csupa vízi tánc van.
Ott forognak ,ott sürögnek,
ha megunják, megfürödnek.
/Gazdag Erzsi/
 

Középső csoportosok fejdísszel és fehér pólóval voltak kis libák.

"Száz liba egy sorba,
Mennek a nagy tóra,
Elöl megy a gúnár,
Jaj de begyesen jár."
 

Kiscsoportosok liba formájú sütije
A csoportba járó egyik kisgyermek cukrász apukája készítette a csoportnak. Mellé a dajka nénik által finoman elkészített tea volt.
Az asztal dísze volt még libás szalvéta tartó.

"Egyél libám, egyél már,
Nézd a napot, lemegy már,
Éjfél tájba, nyolc órára,
Esti harangszóra,
Hipp, hopp, hopp."

Libás kitűző gyöngyökből
Az óvoda udvarán voltak ludak elkerítve, a gyerekek egészen közel megnézhették.
  
"Süss fel nap, fényes nap,
Kertek alatt a ludaim megfagynak."

Szép napos időnk volt, így november közepe táján. 
 


A múlt héten sok dísszel is készültek a csoportok, ludas dekorációkat készítettek az óvónénikkel. Kidíszítették a termet, kifestőket színeztek színes ceruzával, temperával, a felolvasott mesét lerajzolták a gyerekek.
Márton napi lámpás is készült, amelyet a délutáni családi napon tudtak kipróbálni sötétedéskor. (elemmel működő mécsessel)

Végül ami nem maradhat el a Márton napi lakoma, libazsíros kenyeret ettünk zöldségekkel: hagymával, paprikával, savanyú káposztával.

"Réce, ruca, vadliba,
jöjjenek a lagziba!
Kést, kanált hozzanak,
hogy éhen ne haljanak.
Ha jönnek, lesznek,
ha hoznak, esznek."
 

Versek, mondókák, énekek:
Egyél libám, egyél már...
Nincs szebb madár, mint a lúd...
Száz liba egy sorba...
Gi-gá, gi-gá gúnárom elveszett a vásáron...
Hatan vannak a mi ludaink...

 
Mesék:
A Ludas Matyi
Az Aranylúd
A libák és a róka 
Bocskorbén királyfi
Márton lúdja

"Novemberben, Márton napján
liba gágog, ég a kályhán.
Aki libát nem eszik,
egész évben éhezik."


Karácsonyi képeslap vagy meghívó


Az előző bejegyzést folytatva ismét egy egyszerű karácsonyi meghívó ill. képeslap készül.

Ami szükséges:
Szintén színes papírok (csomagoló papírokkal is jól mutat)
Ragasztó
Olló
Színes karton lap
Fenyő sablont a kartonra rárajzoltam.
Kivágtam.

Vékony színes papír csíkokat vágtam, de van olyan színes papír, amely alapból be van vagdosva vékony csíkokra. Az sem számít, ha szélesebb csíkok sikerülnek.
Behajtva így néz ki. A fenyő tetejére keresünk egy kis csillag díszt, dekorációt, de díszíthetjük gyönggyel, flitterrel, akkor lesz kis csillogása az egésznek.
Most így utólag a képet nézve, körbe a szélét is díszíthetjük, arany tollal keretet rajzolhatunk. :) Mindig jön valami plusz ötlet. :)

Egyszerű karácsonyi meghívó

Már sokan elkezdték a karácsonyi készülődést, én is. Viszont így blogba feltenni csak most van időm.

Rengeteg ötletet lehet meríteni internetről, emellett ha elég kreatívak vagyunk újabb ötleteket találhatunk ki. Lemásoljuk más ötleteit, amelyek tetszenek nekünk, de ugyanolyan mégsem lesz, kicsit mindig más.

Én most próbáltam olyan karácsonyi meghívókat elkészíteni és megmutatni, amelyek gyorsan én könnyen elkészíthetőek. Egyenlőre felhasználom azokat az eszközöket, amelyek itthon megtalálhatóak a "gyűjteményembe". Mindent elteszek, amelyről azt gondolom majd lehet belőle valami készíteni, hogy néhányat említsek, apróságokat: gyöngyök, színes papírok, pl. szalagok és csomagolópapírok virágcsokrokról...



Most leginkább színes papírokat fogok használni. Amiket még használok:
Ragasztó
Olló (sima papírvágó és dekor olló a meghívó szélét kicsit feldobjuk vele)
Egy A4-es kartonpapírból 2 meghívó készül (én névjegykártya kartont használtam)
Kis vékony szalagok
Aranyfonál
 A kartont kettévágtam, így két meghívó lesz. Kettéhajtottam. Színes papírokból háromféle színt választottam, kivágtam a köröket. A kis pöttyöket lyukasztóval készítettem, így utólag látom, hogy nagyobb köröket jobb lett volna, mert így kb. akkorák lettek mint a szilveszteri pöttyök (konfetti), amelyeket nehezebb ráragasztani, főleg ha kisgyermek is készíti óvodában. Nagycsoportosoknak már nem biztos, hogy gond. Viszont bármi variálható, a pöttyök helyett lehet a díszítés négyzet vagy háromszög alakú is, akkor is jól fog mutatni.
Én így variáltam a pöttyöket rajta. A kis masnikat fogpiszkáló segítségével kötöttem.
 Ragasztottam arany fonalat, szintén lehet akármilyen fonál, ami épp van otthon vagy az óvodában, ha épp csoportban készül a meghívó. 

Ha otthon készül, akkor nevezhetjük karácsonyi képeslapnak vagy üdvözlőlapnak is. :) Bár manapság egyre ritkább, de még van aki küld képeslapot a rokonainak. Egy kisgyermek által készült képeslap szép és egyedi meglepetés lehet a nagyszülőknek. :)

2018. július 26., csütörtök

Két éves vagyok.

"Két éves vagyok. Nem vagyok szörnyű...Csalódott vagyok. Ideges vagyok, feszült, érzelmileg túlfűtött és összezavarodott. Ölelésre van szükségem.
Egy két éves naplójából:
Reggel, amikor felkeltem egyedül akartam felöltözni, de azt mondták: "Nem, erre most nincs időnk, majd én csinálom inkább."
Ez elszomorított.
Egyedül akartam megenni a reggelimet, de azt mondták: "Nem, összemaszatolsz mindent, majd én adom inkább."
Ettől csalódott lettem.
Oda akartam sétálni a kocsihoz, és egyedül beszállni, de azt mondták: "Nem, sietnünk kell, erre most igazán nincs időnk. Majd én viszlek."
Erre elsírtam magam.
Egyedül akartam kimászni az autóból, mire jött a válasz: "Ne húzd az időt, majd én kiveszlek."
Ettől legszívesebben világgá futottam volna.
Később a fakockákkal játszottam, de folyton kioktattak, hogy: "Nem, nem így kell, hanem így.."
Elment a kedvem a kockázástól. Inkább babázni akartam, így kivettem egy másik gyerek kezéből. Ekkor azt mondták nekem: "Nem, ezt ne csináld! Osztozkodni kell a játékokon a többiekkel."
Nem voltam benne biztos, hogy mit is csináltam pontosan, de ez az egész elszomorított. Sírtam. Odabújtam egy ölelésért, de akkor rávágták, hogy: "Nem, nincs semmi bajod, menjél vissza játszani."
Aztán eljött az összepakolás ideje. Ezt onnan tudtam, hogy valaki folyamatosan azt hajtogatta, hogy: "Menjél, szedd össze a játékaidat!"
Nem voltam benne biztos, hogy mit is kéne csinálnom, vártam, hogy valaki megmutassa.
"Miért nem mozdulsz már? Miért csak ácsorogsz ott? Szedd fel a játékaidat, de most azonnal!"
Bizonytalan voltam, hogy most akkor mitévő legyek. Meg kéne valakinek mutatnia, hogy most mire is gondol pontosan? Hogy fogjak hozzá? Hol van a játékok helye? Hallottam a szóáradatot, de nem értettem, hogy mit várnak el tőlem. Megijedtem és ledermedtem.
Hasra vetettem magam és zokogtam.
Amikor reggelinél egyedül akartam enni azt mondták: "Nem, még túl kicsi vagy hozzá. Inkább majd én etetlek."
Ettől zavarba jöttem. Próbáltam megenni az előttem lévő ételt, de még nem ment jól, erre tukmáltak, hogy: "Tessék, itt van, edd ezt meg.." és tolták bele az arcomba.
Nem akartam így tovább enni. Elkezdtem dobálózni és sírni.
Nem tudtam kiszállni az etetőszékből, mert senki nem engedett..én meg kicsi vagyok és egyedül nem tudok. Erőltették, hogy még egyek egy falatot. Ettől még jobban sírtam. Éhes voltam, csalódott és szomorú. Elfáradtam és arra volt szükségem, hogy valaki felvegyen. Bizonytalanul és kontrollvesztetten éreztem magam. Megijedtem, amitől csak még jobban patakzottak a könnyeim.
Két éves vagyok. Senki nem engedi, hogy egyedül öltözzek, egyedül mehessek és mászhassak, ahova kell, vagy betöltsem a saját szükségleteimet.
De azt elvárják tőlem, hogy tudjam hogyan kell osztozkodni, figyelmesen hallgatni vagy várni egy kicsit. Elvárják, hogy tudjam mit kell mondanom, hogyan kell viselkednem és hogy kell kezelnem az érzelmeimet. Elvárják, hogy nyugton üljek, és tudjam, ha valamit eldobok az eltörhet...De ezeket én még nem tudom!
Nem engedik, hogy gyakoroljam a járást, tolást, húzást, cipzárazást, gombolást, öntést, evést, mászást, futást, dobást, vagy olyan dolgokat, amiket amikről tudom, hogy képes lennék rájuk. Olyan dolgokat, amik érdekelnek, és kívácsivá tesznek, azokat mind megtiltják nekem.
Két éves vagyok. Nem vagyok szörnyű...Csalódott vagyok. Ideges vagyok, feszült, érzelmileg túlfűtött és összezavarodott. Ölelésre van szükségem."
Forrás: Channel mom

2018. május 17., csütörtök

Ballagási ajándék óvodásoknak

Ballagási búcsúvers

Búcsúzó

Három éve kicsit félve
Érkeztem meg hozzátok.
Három éve szeretettel,
Szép mesékkel vártatok.

Játszottam is, tanultam is,
Nőttem is egy jó nagyot,
Évek szálltak, itt az idő,
Eljött e nap. Búcsúzok.

Köszönöm, hogy szerettetek,
Vigyáztatok is reám.
Isten veled, óvónénik,
Drága kedves óvodám!

Előadó: Fülemüle zenekar
Dalszöveg - Andók Veronika
Zene - Antovszki Tamás
Gitár, ének - Antovszki Tamás
Basszusgitár - Skorka "Tyaku" ZoltánDob,vokál - Pipó Tamás

2018. május 15., kedd

Ballagási ajándék dajka néninek


Az ovisok (szüleik segítségével) a dajka néniket is megajándékozzák. Itt egy kis ajándék doboz, melyet egy dajka néni kapott.
"Már 8 éve megvan ez a kedves ajándék, amelyet 2010-ben kaptam a ballagó ovisaimtól. Egy kis fa doboz, katicabogár képpel (szalvéta technikával készült), persze Katica csoport voltunk akkor. :)
Benne kinyomtatott gyermekrajzok az óvodásaimtól, óvodás jeleikkel megjelölve. Volt benne még néhány bonbon és még egy szép virágcsokrot is kaptam mellé. Azóta is nagyon szeretem és a polcomat díszíti ez a kis díszdoboz. :)" - egy dajka néni.


Ajándék ballagásra az óvó néniknek és a dajka néniknek

 Forrás: picmia.com
Milyen lenne a megfelelő ajándék? Év vége felé a csoportba járó gyerekek szülei összefognak és egy közös ajándékkal köszönik meg az óvó néniknek és dajka néniknek a munkáját, az óvodás éveket. Még az udvaros (karbantartó) bácsit is megemlíteném, mert bár neki más a feladat köre, de mégis azért ő is közöttünk, velünk dolgozik és a gyerekekkel ő is jó kapcsolatban van. (nem biztos, hogy mindenhol így van, de remélem több helyen igen).
Még nem hagyhatjuk ki a fejlesztő pedagógusokat sem. Pszichológus, logopédus, gyógytornász, különböző sportoktatók, akik egész évben szintén foglalkoznak a gyermekekkel. Őket is megajándékozzák egy kis aprósággal.

Na de most maradjunk az óvó néniknél és a dajka néniknél.
Láttam már olyat, hogy ékszert vettek, utalványokat, dísztárgyakat. Szerintem érdemesebb kicsit kreatívnak lenni, mindenképp emlékezetes ajándékban kellene gondolkodni. Kicsit gyermekmunka is lehetne benne.
Nekem pl. tetszik, ha pl. taplót készítenek, nevekkel, jelekkel, fotókkal. Kisebb tablóra gondolok, amelyet hazavihet az óvónéni és otthon kiteheti a falra. Nálunk van olyan tabló is, amely már évek óta díszíti a folyosó falát. A gyermekek rajzolgattak rá, ill. a fotóik mellé apró rajzokat készítettek. Az sem baj, ha nem közvetlenül rá a taplóra rajzolnak, hanem külön lapra, mjd kivágják, ráragasztják. Nem a tökéletesség a lényeg.
1. A bejegyzés kezdő fotója is jó ötlet lehet. Mivel internetes fotó, ezért angolul van, így készülhet ilyen ajándék az angol tanárnéninek.
Az óvó néniknek is megfelelő, mint kis tabló, szélén díszítve.

2. Most hogy böngésztem nagyon tetszettek ezek a tálak. Ujjlenyomatos... lehet ez nem olyan megnyerő, de nevekkel, óvodai jelekkel szintén szép, ötletes ajándék. (óvodai jeleket a gyerekek rajzolnák, így lenne benne gyermekmunka is)

3. Csoportkép saját készítésű keretben, esetleg oklevél az óvó néniknek és dajka néniknek. Ami még eszembe jutott.
4. Ötletes papirusz, benne vers, idézet. Persze ezek mellé virágcsokor.

2018. január 25., csütörtök

Pehelycukor kísérlet

Egy régebbi blogomban meséltem néhány éve a pehelycukros történetet. Mivel már régen volt, és azóta sok új követőm lett a facebook oldalon, ezért azt gondoltam újra megírom bejegyzésbe. Esetleg ki lehet próbálni más édességekkel, aki úgy gondolja.



A gyerekek általában szeretik az édességet. Bár van, tudok olyan kisgyerekről aki pl. nem szereti a csokit, de ők vannak kevesebben. 
" Van valami finomság?" - hangzik otthon. Mi felnőttek is szívesen fogyasztunk édességet. :)

Emlékeim szerint a HVG Pszichológia magazinban olvashattam erről a történetről.

Régi blog (csak, hogy legyen forrás megjelölés) 

Olyan gyerekeket kerestek erre a kísérletre, akik túl édesszájúak voltak. Történet a következő:

 

 "Ádámnak egy orvosi rendelő szerű váróteremben kellett várakoznia. Nem volt orvosi rendelő, mert az anyukája azt mondta ne féljen nem lesz orvos, nem lesz semmi szúrás vagy más egyéb kellemetlen dolog.

Ez így is volt. Ádám látta, hogy előtte a többi kisgyereket mindig egy barátságos kinézetű fehér köpenyes bácsi vitte el egy "titkos" szobába. Nagyon türelmetlen és kíváncsi, hogy mi fog történni. Mire végre rá került a sor, bemehetett ő is abba a szobába. A bácsi pehelycukrot akart adni a kisfiúnak (tudni kell, hogy a kedvenc édessége), de nem ám csak úgy, hogy odaadja, hanem választási lehetőségeket sorolt fel, még mielőtt kiment a másik szobába, ahol fontos dolga volt. Odatette a cukrot az asztalra a kisgyerek elé, egy kis csengőt is átadott a fiúnak, majd kiment.

Ezek közül lehetett választania a fiúnak:
1. Azonnal megehet egy pehelycukrot.
2. Kimegy a bácsi és amikor visszajön akkor két pehelycukrot is ehet.
3. Ha a kis csengővel csenget, akkor azonnal visszajön hozzá a bácsi, de akkor is csak egy pehelycukrot ehet.


Ebben egyeztek meg.
Ugyan mi lehet ilyenkor egy kisgyerek fejében. Nagyon szeretné megenni a pehelycukrot, főleg hogy imádja, de ha kicsit vár akkor kettőt is ehet. Egy után jól esne még egy (meg az egész zacskóval). :)
Várakoznia kellett az elején is, talán most is kibírja? Telik az idő, ilyenkor még egy perc is soknak tűnik.

A pehelycukor-kísérlet végeredménye, hogy a kisfiú néhány perc után csengetett...
Összegezve: az alanyok 4 évesek voltak, és átlagosan 3 percig voltak képesek várni. A gyerekek reflektív rendszere még nem fejlődött ki, ezért nagy feladat volt ez számukra. Rövid ideig tudnak valamire várni."

 
Közben utána néztem az eredeti történetnek is:
Ezt a kísérletet 1968-1970 között egy pszichológus végezte 4-6 éves gyerekekkel. 20percig kellett volna a gyerekeknek ellenállniuk az édességnek, ill. a bejegyzés elején leírtak alapján 3 lehetőség közül választhattak. Miközben a gyerekeket otthagyták a teremben egyedül az édességgel, addig figyelték viselkedésüket.
 
 

2018. január 16., kedd

Éneklés fontossága



A gyerekeknek minél többet kellene mozogniuk. És hogy jön ide az éneklés?
Gerald Hüther professzor, német agykutató és neuropszichológus szavait idézem:

"Nem feltétlenül kell hegyet mászniuk. Az egyik legcsodálatosabb testtanulási gyakorlat az éneklés. Eközben ugyanis a gyermek agyának olyan virtuóz módon kell a hangszalagokat modulálnia, hogy hajszálpontosan a megfelelő hang jöjjön ki. Ez a lehető legjobb finommotorikus gyakorlat és ugyanakkor ez a feltétele minden későbbi, nagyon differenciált gondolkodásmódnak is."



Ha valakit érdekel az egész cikk, itt lehet elolvasni: